(Резюме)
Настоящото проспективно проучване е започнато от Американското общество за борба с рака (CPS) през октомври 1959 г.
Цел на изследването е да измери връзката между тютюневия дим в околната среда (т.нар. пасивно тютюнопушене), предимно чрез наблюдение на съпружески двойки, и в дългосрочен план смъртността от болести, свързани с тютюна.
Проучването обхваща 39 години – от края на 1959 г. до 1998 г., и е проведено сред 1 078 894 възрастни от 25 държави, включени въз основа на подробен въпросник, сред които и 118 094 пълнолетни жители на Калифорния, САЩ.
Особен акцент е поставен върху изследването на рисковете за никога непушилите, които са в съпружески отношения с пушачи.
Основният резултат измерва относителните рискове за смъртните случаи от коронарна болест на сърцето, рак на белия дроб и хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) при активните пушачи и при техните съпрузи-непушачи.
Резултатите показват, че рисковете за никога непушилите, но женени за пушачи, са, както следва:
1. При мъжете:
- 0.94 % вероятност за коронарна болест на сърцето
- 0.75 % вероятност за рак на белия дроб
- 1.27 % за ХОББ
2. При жените:
- 1.01 % вероятност за коронарна болест на сърцето
- 0.99 % вероятност за рак на белия дроб
- 1.13 % вероятност за ХОББ
След изключване на участници с предшестващо заболяване и при прилагане на седем допълнителни фактора, не бяха открити значителни асоциации за въздействие върху здравето на излагането на тютюнев дим в околната среда. Такива асоциации не са открити и при изследването на кратки последващи периоди от 1960 до 1965 г., от 1966 до 1972 г., от 1973 до 1985 г. и от 1986 до 1998 г.
През 1961, 1963, 1965 и 1972 г. участниците в проучването са попълвали кратки въпросници, чрез които Американското общество за борба с рака установява жизненоважни въпроси за изследваните лица, вкл. за удостоверена смърт, за която причината е известна.
Заключителните резултати не подкрепят причинно-следствената връзка между тютюневия дим в околната среда (пасивното пушене) и смъртността от заболявания, за които се смята, че са причинени от тютюнопушене. Връзката между излагането на тютюнев дим в околната среда и исхемичната болест на сърцето и рака на белия дроб е значително по-слаба, отколкото обикновено се смята.
Като се имат предвид ограниченията на основните данни в това и други проучвания на тютюнев дим в околната среда и малкия размер на риска, изглежда преждевременно да се заключи, че средата с тютюнев дим причинява смърт от коронарна болест на сърцето и рак на белия дроб.
Излагането на тютюнев дим в околната среда по принцип се смята за увеличаващо риска от коронарна болест на сърцето и рак на белия дроб сред никога непушилите с около 25%. Този повишен риск, обаче, се основава главно на мета-анализи със спорна достоверност на резултатите, поради методологични проблеми.