Вчера се проведе Седмата годишна среща на бизнеса с Правителството. Това ме провокира да си задам няколко въпроса:
- Откога КРИБ е събирателен образ на бизнеса? Кой бизнес? Този на Прокопиев, Донев и со.?
- Докога властта ще прави метани и наколенки пред хора, които градят един не съвсем положителен образ на българския предприемач и се асоциират с думи като „олигархия“, „монопол“ и т.н.?
Очевидно президентът Плевнелиев, еврокомисарят Кристалина Георгиева и министрите Дончев, Дянков, Добрев и Павлова или не четат вестници, или имат къса памет. Е, ще им я опресня (не че ще прочетат това, но… знае ли човек).
- Все още настоящият собственик на пресгрупата „Капитал“ (докато Алфа банк не е успяла да я придобие) Иво Прокопиев е известен със серия публични скандали, свързани с некоректни бизнес практики. Името му се свързва основно с далаверите на фирма „Каолин“. Прокопиев положи сериозни усилия да си изгради образ на „новото лице на българския бизнес“ – млад, амбициозен, перспективен. Усилията му в тази посока бяха сериозно подпомогнати от собствените му медии, както и от поста му на председател на КРИБ. Голямата цел на Прокопиев бе да стане министър-председател, но… Борисов път му мина! Настоящият премиер нямаше как да преглътне тези мераци на мистър каолин и бързо му спретна няколко разследвания, които принудиха Прокопиев да се изнесе в далечен Сингапур, барабар с цялата си челяд.
- Настоящият председател на КРИБ и собственик на „Софарма“ Огнян Доневсъщо стана повод за множество скандали, свързани с източването на столичната Общинска банка и на Националната здравноосигурителна каса, с пране на пари, укриване на данъци, незаконно придобиване на пресгрупа „България“, издател на вестниците „Труд“ и „24 часа“.
- Сред зам.-председателите на КРИБ откриваме имената на Георги Ранделов – изпълнителен директор на „Майкрософт България“ (Защо ли държавната администрация все си прави търговете за софтуер, така че да може да ги спечели само фирмата на Бил Гейтс?) и Светослав Глосов – председател наКамара на строителите в България (Защо ли основно на близките до Глосов фирми „Главболгарстрой“ и „Трейс“ е поверена ролята на „строители на съвременна България“, а премиерът реже лента след лента и благодари за добре свършената работа?).
- В УС на КРИБ се подвизават, също така, Боряна Манолова – изпълнителен директор на „Сименс България“ (Защо ли тази фирма спечели търга за изработка на личните ни документи?), Валентин Златев – генерален директор на„Лукойл България“ (Защо ли на тази фирма й беше дадена отсрочка за монтаж на измервателни уреди, свързани с НАП, докато всички останали фирми бяха принудени да спазят сроковете? И защо КЗК упорито си затваря очите за явното монополно положение на компанията на българския пазар?), Емилиян Абаджиев – генерален директор на „Метро кеш енд кери“ (Защо ли протестите на дребните търговци срещу натиска от страна на големите вериги остават глас в пустиня?). В тази претенциозна компания влизат още шефовете на Булбанк, ЕВН, Елаците мед, Геотехмин, ПОК Доверие, Приста ойл, Елана и др. крупни компании с крупни интереси.
Има, разбира се, и други въпроси… Например:
- Защо бизнесът трябва да си плаща (такса участие) за удоволствието да се среща с Правителството?
- Защо миналогодишната среща беше финансирана от Комуникационната стратегия на Министерския съвет?
- Какво, в крайна сметка произтича от тези срещи, освен PR-ползите за КРИБ и за властта?
Отговорът на последния въпрос не е никак труден. Първо, представителите на Правителството се държат с бизнеса като класни ръководителки с непослушни ученици, изнасят някакви напудрени данни за цъфтежа и стабилността на икономиката ни, за ниското данъчно облагане и благоприятната бизнес среда, за светлите европейски перспективи и още по-светлото ни бъдеще. Бизнесът, от своя страна, поставя някакви въпроси и проблеми, отправя някакви искания. В отговор, господата от властта дават известни обещания, а част от бизнес мераците посичат генерално. Само за справка – от 20 предложения, направени по време на миналогодишната среща, едва четири са изпълнени към днешна дата, като две от тях бяха в ход на изпълнение още преди срещата през 2011 г. (свързването на касовите апарати с НАП и изравняването на наказателните лихви за осигурителни и за данъчни просрочия).
Ето малко библиография по темата:
- КРИБ отчете 1 млн. наети в белия бизнес
- Премиерът иска подкрепа от бизнеса за реформите
- Шефът на „Лукойл“ Валентин Златев влезе в управата на КРИБ
- Здравният октопод Огнян Донев точи пари и от онкоболните
- Фирма фантом купила акционер в Общинска банка
- Донев гушнал 200 млн. лв. от доставки на лекарства
- Офшорка на „Софарма“ ощетила бюджета с милиони
- П. Дерменджиев: За гардеробите на Софарма АД
- „Софарма” продава и в Полша три пъти по-евтино
- Здравен „Октопод“ – 1 част
- Връзките в здравния „Oктопод“ – 1 част
- Здравният октопод – 2 част
- От „Софарма“ до властта
- Битката с монопола
- „Софарма” точи касата с лекарство за астма
- Само Донев се облажи от Тунис.Собственикът на „Софарма“ сключил договор за $1 млн. за износ на лекарства
- НСС нищи далаверите на Любо Пъпката, разпитва австрийски благородник
- Как Любомир Павлов пере пари с покупка на имоти?
- Енергиен „Октопод“
- Олигарсите в енергетиката
Поредица на в. Преса – ЛАКОМНИЦИТЕ:
Част 1, Част 2, Част 3, Част 4, Част 5, Част 6
Още един залък на „Лакомниците”
Любомир Павлов с три обвинения, Огнян Донев – само с 1. Прокуратурата повдигна три обвинения на издателя на „24 часа и „Труд“ Любомир Павлов – за пране на пари, за документна измама и за престъпление по член 313 – изготвяне на документ с невярно съдържание. На съдружника му и собственик на „Софарма“ Огнян Донев е повдигнато едно обвинение за пране на пари. Това съобщи Румяна Арнаудова – говорител на Софийската градска прокуратура.
- Донев плашил Костов да не пипа олигарсите
- Печели ли КРИБ от публичното си поведение?
- Прокопиев засмукал 400 млн. от банки
- Борисов хруска “агнешки главички
- Eдна среща на един бизнес с една власт
- Олигархът Прокопиев отваря работа на комисия „Антикорупция”?
- Кръгът Капитал хули България пред инвеститорите